Antykoncepcja - Birth control

Antykoncepcja (anti conceptio - przeciw poczęciu) – wszelkie działania mające na celu zapobieganie niezaplanowanemu poczęciu dziecka w trakcie stosunku płciowego.
Sterylizacja


Sterylizacja

W Polsce sterylizacja jest prawnie zabroniona. Moze dotyczyc kobiety – polega na przecieciu i podwiazaniu jajowodów lub mezczyzny – podwiazaniu nasieniowodów. Sa to metody nieodwracalne, chociaz teoretycznie mozna podjac próbe rekonstrukcji jajowodów lub nasieniowodów z watpliwym jednak skutkiem.
W praktyce dopuszcza sie sterylizacje kobiety na jej prosbe w przypadku, kiedy ewentualna ciaza moze stanowic zagrozenie dla zycia kobiety, chociaz w polskim prawodawstwie brak wyraznej zgody na takie postepowanie.
Dodane 01:25:35 o 01/03/06 przez antykoncepcja - Kategoria: Sterylizacja
Poszukaj w Google:
Google
Poprzednie tematy:
Komentarze
no comments yet
Dodaj Komentarz
Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Skuteczność metod antykoncepcyjnych określa się w medycynie za pomocą wskaźnika Pearla. Wskaźnik ten określa statystycznie jaki procent kobiet zajdzie w ciążę przy właściwym stosowaniu danej metody przez rok. Wskaźnik 100 oznacza, że metoda jest zupełnie nieskuteczna, zaś wskaźnik 0, że jest absolutnie skuteczna.
Jedyną skuteczną metodą antykoncepcji jest abstynencja seksualna1. Nawet sterylizacja nie daje 100% pewności, choć jej wskaźnik Pearla wynosi 0,04. Metody antykoncepcyjne dzielą się na: tzw. naturalne, mechaniczne, chemiczne, hormonalne, wkładki domaciczne oraz pełną sterylizację. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), za antykoncepcję można uznać tylko to, co nie wymaga od partnerów zaniechania współżycia (choćby na kilka dni). Źródło: Wikiepedia