Antykoncepcja - Birth control

Antykoncepcja (anti conceptio - przeciw poczęciu) – wszelkie działania mające na celu zapobieganie niezaplanowanemu poczęciu dziecka w trakcie stosunku płciowego.
Jakie sa zasady stosowania antykoncepcji hormonalnej?


Jakie sa zasady stosowania antykoncepcji hormonalnej?

Pierwsza tabletke zalecona przez ginekologa nalezy zazyc w pierwszym dniu krwawienia miesiaczkowego. Nastepne systematycznie, codziennie o tej samej porze (rano lub wieczorem) przez 21 dni (tyle jest tabletek w opakowaniu) po jednej tabletce.Po 21 dniach nalezy zrobic 7-dniowa przerwe w zazywaniu, w tym czasie wystapi krwawienie podobne do miesiaczki (z reguly mniej obfite i mniej bolesne). Ósmego dnia nalezy rozpoczac kolejny cykl przyjmowania tabletek. Antykoncepcja wystepuje juz w pierwszym miesiacu stosowania tabletek i dotyczy równiez 7-dniowej przerwy w zazywaniu.

Osobnego omówienia wymaga antykoncepcja postkoitalna, czyli po stosunku. Polega na zastosowaniu tabletki z duza dawka pochodnej progesteronu, im szybciej po stosunku, tym lepiej. Przyjmuje sie, ze stosowac ja mozna do 72 godzin po stosunku, chociaz klasyczne zasady zakladaja zazycie tabletki w ciagu 1 godziny po stosunku. Sposób ten nalezy traktowac jako awaryjny, poniewaz jego skutecznosc jest mniejsza (indeks Pearla 2 – 4), a duza, jednorazowa dawka pochodnej progesteronu nie jest obojetna dla zdrowia i nie powinna byc czesto powtarzana.


Dodane 01:18:19 o 01/03/06 przez antykoncepcja - Kategoria: Zasady stosowania antykoncepcji
Poszukaj w Google:
Google
Poprzednie tematy:
Komentarze
no comments yet
Dodaj Komentarz
Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Skuteczność metod antykoncepcyjnych określa się w medycynie za pomocą wskaźnika Pearla. Wskaźnik ten określa statystycznie jaki procent kobiet zajdzie w ciążę przy właściwym stosowaniu danej metody przez rok. Wskaźnik 100 oznacza, że metoda jest zupełnie nieskuteczna, zaś wskaźnik 0, że jest absolutnie skuteczna.
Jedyną skuteczną metodą antykoncepcji jest abstynencja seksualna1. Nawet sterylizacja nie daje 100% pewności, choć jej wskaźnik Pearla wynosi 0,04. Metody antykoncepcyjne dzielą się na: tzw. naturalne, mechaniczne, chemiczne, hormonalne, wkładki domaciczne oraz pełną sterylizację. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), za antykoncepcję można uznać tylko to, co nie wymaga od partnerów zaniechania współżycia (choćby na kilka dni). Źródło: Wikiepedia